Laptop Bataryası Nasıl Kullanılır?

Dizüstü bilgisayarların bataryasını doğru bir şekilde kullanmak bilgisayar ömrünü uzatacaktır. Peki batarya kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Laptop Bataryası Nasıl Kullanılır? İçin Yapılan Yorumlar (5)

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi dedi ki;

  yahu daha bu adam ne anlattığınıda bilmiyor..çok takılıyor eee üüü diyip duruyor.ayrıca anlattıklarından hiç bir şey anlamadım.konuşmayı bile unutmuş.basit bi bilgisayarcı bu çocuk yaa.kız bile daha düzgünb konuştu.ne diye çıkarırlar bunları anlamadım.birde tamindir gibi koca bir firma

  27 Ocak 2015 Salı - 08:56:07 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • mehmet emin uruk
  mehmet emin uruk dedi ki;

  Abicim Ben Katılmıyorum.! Çünkü; Laptop bilgisayarların en büyük sorunu olan bataryalar her dolum boşalımda,üretim yılından her uzaklaştığı senede- tam verimliliği yavaş yavaş azalır. bu yüzden 4 yıl boyunca rafta kalmış bir batarya 0 dolu olduğunda vereceği verimi siz bilgisayarınıza takarken alamazsınız.

  20 Şubat 2013 Çarşamba - 16:34:21 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • halpay
  dedi ki;

  Merhaba
  Videolarınız kaliteli ve bilgilendirici. Hazırlayıp sunduğunuz için teşekkürler.
  Ama bu konuda yanılıyorsunuz. Dizüstü bilgisayar, fişe takılıyken, batarya takılı OLMAMALIDIR.
  Aksi takdirde, bataryanın ömrü 1 yıl içinde 2 saatten 15 dakikaya düşer.
  Cihazı, elektrikteki bozulmalardan ve dalgalanmalardan koruyan önlem batarya değil, bilgisayarın kablosunun ortasındaki kutu şeklindeki adaptördür. Ayrıca kablonun bilgisayar girişi tarafındaki silindir şeklindeki bobin de korur.

  Size tavsiyem: Bilgisayarınızın bataryasını doldurup bir kenera kaldırın. Ve ihtiyacınız olduğu zaman kullanın. Böylece bataryanızın ömrü 1 yıl içinde 2 saatten 15 dakikaya düşmez, ve ona verdiğniz 200 lira boşa gitmez., amacına uygun kullanmış olursunuz.

  17 Nisan 2012 Salı - 03:45:27 - Cevap Yaz - Şikayet Et
  • Cevap yazan: yigitekimdemir
   Maalesef sizinle aynı görüşü paylaşmıyorum. Bataryayı takılı tutmak kadar doldurup kenara koymak da ömrünün kısalmasına sebep olur. İdeal saklama oranı 40% doluluktur ancak sürekli olarak takıp bu düzeyde tutmaya çalışmak gerekir, her gün kontrol ederek oranı tutturmaya çalışmak da yorucu bir iştir. Doldurup boşalana kadar dışarıda tutmak sürekli takmak kadar bataryaya zarar verdiğinden dolayı her zaman takılı tutmak koruyucu etkisi nedeniyle tavsiye ediliyor.
   Adaptörler maalesef ufak dalgalanmaları tolere edebilseler de masaüstü bilgisayarlarının güç kaynaklarında olduğu gibi fazla dalgalanmalarda hem kendileri hem de içerideki parçaları yakabiliyorlar. Kişisel deneyimlerimden söyleyebilirim ki 5 yılda sürekli batarya takılı halde pil ömrüm 2.5 saatten 1 saat 15 dk'ya ancak düşebilmiştir. Bu nedenle 200 liralık bir parça için 2000 liralık bir cihazı riske etmeyi değer bulmuyorum.
   17 Nisan 2012 Salı - 13:00:42 - Şikayet Et
 • ReaLen
  3
  - dedi ki;

  Fişe Takılı Derken anlamadım :)

  10 Şubat 2012 Cuma - 14:10:48 - Cevap Yaz - Şikayet Et
 • rmznsy
  5
  - dedi ki;

  çok haklısınız size katılıyorum

  3 Şubat 2012 Cuma - 21:19:20 - Cevap Yaz - Şikayet Et

Laptop Bataryası Nasıl Kullanılır? için Yorum yap ve Puan ver

Üye olmadan yorum gönderebilirsiniz.